Czy z nadmierną potliwością stóp można wygrać?

feet-830503_1920 (1)Problem nadmiernej potliwości stóp jest dolegliwością wstydliwą i krępującą. Wiele osób, które cierpi na nadpotliwość unika tego tematu, a nawet wstydzi się iść do specjalisty po pomoc. Problem ten może mieć różne podłoże, dlatego warto odwiedzić podologa, aby znaleźć przyczynę i ją wyleczyć.

Przyczyny nadpotliwości stóp

Pocenie jest fizjologicznym procesem i nie da się go zablokować ani całkowicie zlikwidować. Pocenie jest nam potrzebne, gdyż bierze udział w mechanizmie termoregulacji organizmu oraz oczyszczania z toksyn. Jeśli pocenie jest małe lub umiarkowane, nie mamy z tym kłopotu. Problem pojawia się w momencie nadmiernego wydzielania potu przez gruczoły potowe. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Nadpotliwość stóp i dłoni często spowodowana jest intensywnymi emocjami. W sytuacjach nerwowych, pod wpływem dużego stresu, wiele osób obserwuje u siebie wzmożone wydzielanie potu. Powodem tej dolegliwości mogą być również zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy lub choroby przysadki. Nadmierna potliwość może być uwarunkowana genetycznie. Wzmożone wydzielanie potu może być także spowodowane przez nadmierne picie kawy, alkoholu oraz używanie ostrych przypraw. Aby wyleczyć problem nadpotliwości stóp, należy znaleźć przyczynę wystąpienia tej dolegliwości i zająć się nią, a nie tylko objawami.

Walka z nadmierną potliwością stóp

Leczeniem nadpotliwości stóp zajmuje się podolog warszawa – specjalista od chorób stóp. Jako rozwiązanie tego typu problemów może on zaproponować np. jonoforezę. Jest to zabieg wykorzystujący pole elektryczne. Dzięki niemu aktywność gruczołów potowych się zmniejsza. Drugim zabiegiem, który stosuje się w leczeniu nadpotliwości stóp jest botoks. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca, następuje zablokowanie zakończeń nerwowych gruczołów potowych. Efekt zabiegu utrzymuje się przez okres od 4 do 12 miesięcy.

Codzienna pielęgnacja stóp  

O stopy powinien dbać każdy. Osoby borykające się z problemem nadmiernej potliwości powinny przykładać jeszcze większą uwagę do wykonywanej pielęgnacji. Pielęgnacja stóp to nie tylko ich umycie. To również wykonanie peelingu, nałożenie odpowiedniego kremu oraz antyperspirantu. W walce z nadmierną potliwością stóp bardzo ważne jest noszenie bawełnianych skarpet, pozwalających skórze oddychać oraz obuwia wykonanego z naturalnych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *