Czy katar należy leczyć?

shutterstock_294017363Katar najczęściej jest objawem infekcji – wirusowej lub bakteryjnej. Choć to dolegliwość, która ma właściwości samoograniczające, to nie można jej bagatelizować, bo zwykły katar może prowadzić do poważnych powikłań (1, 2). Jak leczyć katar domowymi sposobami?

Pojawiający się nieżyt nosa oznacza, że organizm broni się przed infekcją. Śluzówka nosa jest wtedy przesuszona, więc bakterie i wirusy mają do niej łatwiejszy dostęp. Wydzielina z nosa ma pomóc zwalczyć infekcję i nawilżyć błonę śluzową. Niedrożność nosa, kichanie i zaleganie wydzieliny są objawami co najmniej nieprzyjemnymi, więc warto je łagodzić jeszcze zanim skonsultujemy się z lekarzem (1).

Naturalne sposoby na katar

Już przy pojawieniu się pierwszych objawów dobrze sięgnąć po naturalne sposoby na katar, co pomoże złagodzić jego dalszy przebieg. Sposobem na lepszą drożność nosa i usuwanie pojawiającej się wydzieliny jest przepłukiwanie jam nosowych solą fizjologiczną lub niegazowaną wodą mineralną. W Indiach płukanie nosa wykonuje się nie tylko w czasie infekcji, ale jest to element codziennej higieny traktowany na równi z myciem zębów. Regularne przepłukiwanie nosa pomaga zapobiegać chorobom zatok przynosowych (2).

Złagodzić objawy kataru, przeziębienia i grypy, pomoże picie gorących herbat i naparów. Ciepłe płyny rozgrzewają organizm, co pomaga zwalczyć infekcję. Picie ciepłych napojów dodatkowo rozrzedza wydzielinę i pozwala łatwiej usunąć ją z nosa. Przy katarze szczególnie polecane są herbaty i napary z dodatkiem miodu, cytryny, soku malinowego i imbiru (1).

Nawilżanie powietrza i spraye do nosa

Chorowanie w okresie grzewczym wymaga również dodatkowego nawilżania powietrza. Ciepłe kaloryfery i rzadsze wietrzenie pomieszczeń wysuszają powietrze, a suche powietrze prowadzi do przesuszenia śluzówki, która jest bardziej podatna na infekcje. Wysuszona śluzówka powoduje również niedrożność. W domu dobrze jest nawilżać powietrze nawilżaczami lub postawić obok kaloryfera naczynie z wodą. Miejscowo stosuje się spraye do nosa, które nawilżają błonę śluzową oraz wytwarzają warstwę ochronną chroniącą przed wirusami, bakteriami i alergenami (2).

Warto pamiętać o tym, że naturalne sposoby na katar mają być pierwszą reakcją na nieżyt nosa i uzupełnieniem leczenia skonsultowanego z lekarzem, bo katar to też objaw infekcji, alergii lub innej choroby. Infekcje, których początkiem jest katar, mogą wywoływać  lub zaostrzać pozornie niezwiązane z nieżytem przypadłości: choroby reumatyczne, kłębkowe zapalenia nerek, zapalenie mięśnia sercowego i inne (2). Dowiedz się więcej na temat kataru oraz faktów i mitów na jego temat na nozitix.pl

Przypisy:

  1. Tyrakowska E. Domowe sposoby na katar. http://www.yaacool-eko.pl/index.php?article=3269 Data dostępu: 19.03.2017
  2. Ryczkowska B. Katar i zapalenie zatok. http://www.naturalnamedycyna.pl/porady-lekarskie/katar-i-zapalenie-zatok Data dostępu: 19.03.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *