Czy analiza składu ciała ma sens?

analizator-skladu-masy-cialaOd kilku lat bardzo popularne stają się aparaty diagnostyczne do badania składu ciała. Dawniej można było spotkać je tylko w szpitalach, a dziś stosowane są na znacznie szerszą skalę. Analizę składu ciała może przeprowadzić nie tylko w ośrodkach medycznych i zdrowotnych, ale także w salach fitness i na siłowniach.

Czym jest analiza składu ciała?

To profesjonalne badanie stanu ciała oparte o kilkanaście parametrów. Analiza składu ciała daje znacznie więcej informacji niż standardowe ważenie i mierzenie raz w miesiącu. Sama waga i współczynnik masy BMI nie są zupełnie miarodajne. Dlaczego? Przykładowo, osoby, które intensywnie ćwiczą (np. kulturyści) mają większą masę ciała niż przeciętny człowiek, jednocześnie mając przy tym mało tłuszczu. Gdy rośnie powierzchnia mięśni, automatycznie wzrasta również waga. Kulturysta korzystający z pomiaru BMI może dowiedzieć się, że ma nadwagę, choć nie jest to prawda. Nadwaga bierze się przede wszystkim z nadmiaru tłuszczu, a nie z masy mięśniowej.

Analiza składu ciała jest bezpieczna i nieinwazyjna, dlatego może skorzystać z niej praktycznie każdy. W trakcie badania pacjent musi stanąć na wadze, która wysyła impulsy przechodzące przez organizm. Dzięki nim urządzenie może przedstawić stan ciała pacjenta przy pomocy konkretnych parametrów. Analizator Składu Masy Ciała SECA 525 wykonuje kilkanaście pomiarów:

  1. BMI – współczynnik masy ciała. Wzór na BMI to masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost (w m²). Analizator Składu Masy Ciała SECA 525 automatycznie wylicza współczynnik.
  2. FM – masa tkanki tłuszczowej, podana zarówno w kilogramach, jak i w procentach. Procentowy wynik można porównać z tabelami prawidłowych wartości tkanki tłuszczowej, dzięki czemu dowiemy się, czy mamy niedowagę, sylwetkę idealną, sylwetkę normalną, I stopień nadwagi lub otyłość.
  3. FFM – beztłuszczowa masa ciała. Znajomość tego parametru pozwala określić, jak szybko spala organizm energię wtedy, gdy pozostaje w spoczynku. Im większy procent beztłuszczowej masy ciała, tym szybciej pracuje metabolizm.
  4. FMI, FFMI – wskaźnik masy tłuszczowej i masy beztłuszczowej ciała, stosunek obu mas zapisuje się jako FFMI/FMI.
  5. TWB – zawartość wody całkowitej.
  6. HYD – uwodnienie, parametr umożliwia zobrazowanie tego, jak woda jest rozmieszczona w organizmie.
  7. Analiza masy mięśni szkieletowych poszczególnych części ciała (kończyny, tułów) – szczególnie istotne dla sportowców, którym zależy na kontroli przyrostu masy mięśniowej.
  8. Analiza okolic brzucha: Analizator Składu Masy Ciała SECA 525 zawiera m.in. współczynnik WHR, dzięki któremu można określić typ sylwetki danej osoby lub stopień otyłości. Współczynnik WHR opiera się o porównanie obwodu talii i bioder.
  9. REE – przemiana materii w spoczynku, czyli inaczej podstawowa przemiana materii. To ilość energii, jaką zużywa organizm pozostając w spoczynku (kalorie niezbędne np. do pracy serca, mózgu, nerek itd.).
  10. TEE – całkowita przemiana materii, czyli energia niezbędna dla w ciągu całej doby (wlicza się w to m.in. aktywność fizyczna i tryb pracy).
  11. Urządzenie umożliwia także stworzenie „teczek” pacjentów, w których zapisywane są wszystkie dokonywane pomiary. Dzięki temu lekarz, dietetyk lub trener personalny może porównywać zmiany zachodzące w organizmie na przestrzeni miesięcy.

O czym warto pamiętać przed podejściem do badania?

Analizę składu ciała należy potraktować jak standardowe badanie laboratoryjne. Na badanie najlepiej przyjść na czczo. Dzień przed analizą zaleca się unikać mocnej aktywności fizycznej. Kobiety powinny wykonywać badanie mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego. Nie zaleca się robienia analizy składu ciała na kilka dni przed miesiączką, ponieważ organizm gromadzi wtedy więcej wody w organizmie, a przez to wyniki mogą się znacząco zmienić w ciągu kilku dni. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz.

Co daje analiza składu ciała?

Wykonanie analizy przed rozpoczęciem odchudzania, w trakcie i po nim pozwala dokładnie określić, ile tłuszczu straciła dana osoba i jak zwiększyła się jej masa mięśniowa. Obliczanie podstawowej i całkowitej przemiany materii jest też kluczowe do ustawienia odpowiedniej, racjonalnej diety, która pozwoli chudnąć bez nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Dodatkowo Analizator Składu Masy Ciała SECA 525 zawiera również moduł kardiometaboliczny, na podstawie którego wylicza 10-letnie ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym m.in. zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zakrzepicy.

Analizator SECA 525 pozwala określić, czy dana osoba jest odwodniona. Odwodnienie to poważny stan, który wiąże się m.in. z chronicznym zmęczeniem, zaparciami, zaburzeniami pracy nerek. Woda jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Przy odwodnieniu krew ulega zagęszczeniu, co przy chorobach serca może być wyjątkowo niebezpieczne dla organizmu.

Kiedy nie można przeprowadzać analizy składu ciała?

Badania nie można stosować u osób, które mają wszczepione rozruszniki serca lub aktywne protezy. Ponadto w przypadku kobiet ciężarnych i osób z zaburzeniami pracy serca badanie można wykonać wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *