Czemu służy zabieg polipektomii

doctor and patientPolipektomia to zabieg, w czasie którego ze światła przewodu pokarmowego usuwa się polipy. Może być wykonywany endoskopowo. Materiał zebrany w czasie zabiegu poddaje się badaniu histopatologicznemu, które ocenia rozległość choroby.

Na czym polega polipektomia

Polipy są patologicznymi uwypukleniami błony śluzowej, które rozwijać mogą się w jelicie cienkim lub grubym oraz w żołądku. Mogą być powodem nieprzyjemnych objawów, a nawet doprowadzić do rozwoju nowotworu. Jedyną skuteczną metodą leczenia polipów jest ich wycięcie. Sposób ich usunięcia dobiera się względem miejsca występowania

-Polipektomia to zabieg, który ma na celu wycięcie polipów istniejących w jelicie grubym. W czasie jego wykonywania lekarz usuwa zmianę przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego narzędzi, a potem pobiera próbkę materiału i oddaje do badania histopatologicznego. Podczas jednego zabiegu można wyciąć nawet kilkadziesiąt polipów, jednak w przypadku licznych zmian lekarz pobiera materiał jedynie z tych wyglądających podobnie i znajdujących się w różnych odległościach. Pozwala to na ocenę rozległości choroby – tłumaczy ekspert reprezentujący Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Euro-Klinikę.

Polipektomia – metody

Polipy są łagodnymi nowotworami, a ich pozostawienie może doprowadzić do zezłośliwienia. Zapobiec temu da się za pomocą polipektomii, którą wykonać można w dwóch wersjach: jako operację chirurgiczną (przecięcie powłok brzucha) oraz przy pomocy endoskopu.

Endoskopowa elektrosekcja pętlą diatermiczną, bo tak w pełni nazywa się druga metoda, zmniejsza możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych, a także nie zostawia na skórze blizn i pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności życiowej po zabiegu. Badanie to przeprowadza się specjalnym sprzętem zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, dzięki czemu ryzyko zainfekowania chorego zmniejszone jest do minimum. Jednak nie zawsze można usunąć polipa endoskopowo – jeśli jest on bardzo duży lub ma grubą szypułę konieczne jest wycięcie go metodą chirurgiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *