Cykl życia włosa. Zobacz, jaki wpływ na ich kondycję mają fazy wzrostu włosa!

women faceWłosy to niezbędny element uzdatniający człowieka do życia. Poświadcza to chociażby ich obecność na całym ludzkim ciele. W zależności od miejsca, są one inne – to prawda. Ich budowa i pełnione funkcje są jednak niezwykle zbliżone.  W artykule skupiamy się na włosach skóry głowy. Omawiamy ich budowę oraz przedstawiamy fazy wzrostu włosa i ich znaczenie. Z pewnością nie domyślasz się, jak i na co wpływa każdy z etapów oraz jak skomplikowanym tworem jest właśnie ludzki włos. Niby cienki, niby mało znaczący… a tak ważny i niezbędny!

Włos z profesjonalnego punktu widzenia

Określany jest naturalnym, zrogowaciałym i nitkowatym tworem naskórka. Jego podstawowym budulcem jest keratyna, czyli białko. Każdy człowiek na swojej głowie ma około 100-150 tysięcy włosów, których dziennie wypada nawet 100 sztuk. Na włos wpływa całość funkcjonowania gospodarki hormonalnej, która dodatkowo uwarunkowana jest dietą, trybem życia, pogodą i wieloma innymi czynnikami. Te jednocześnie wpływają na stan włosów, o które tym samym nieustannie należy dbać i się troszczyć. Pielęgnacja ta jest uzależniona od problemu (wypadanie włosów, łysienie, osłabienie, łamliwość), jaki im doskwiera. Największy wpływ na stan włosa ma jego naturalna budowa i cykl. Zobacz, jak on wpływa i reguluje wygląd, zdrowie i całość funkcjonowania.

Budowa włosa, czyli włos od podstaw

Budowa każdego pasma włosa dzieli się na części i warstwy. Jest to niezwykle zróżnicowane i czyni włos jednostką ustrukturyzowaną.

Włos znajduje się w skórze głowy, a dokładnie w mieszku włosowym. Jeżeli chodzi o jego części, to wyróżnia się niewidoczną – korzeń i tą widoczną na zewnątrz – łodygę. Składa się ona z warstw, które pod względem składu czynią ją podobną wobec każdego innego pasma. Zawiera około 90% białka, zwanego keratyną, melaninę, czyli barwnik decydujący o naturalnym kolorze włosa, około 15% wody oraz lipidy. Włókna łodygi to warstwa korowa, otoczka oraz łuski. Każda z nich odpowiedzialna jest za pełnienie odrębnych względem siebie funkcji, jednak tylko kompleksowe ich działanie jest w stanie nadać włosom zdrową kondycję. Zatem warstwa korowa nadaje elastyczności i odporności, otoczka ochrania warstwę korową, a łuski regulują oraz wspomagają pracę i otoczki, i warstwy korowej.

Fazy wzrostu włosa

  • Faza wzrostu (anagenowa). W tym etapie – jak wskazuje jego nazwa – dochodzi do wzrostu włosa, co odbywa się w mieszku włosowym. Długość trwania anagenu głównie uzależniona jest od genetyki i waha się w granicach od 2 do 7 lat. W fazie wzrostu znajduje się zazwyczaj aż 90% wszystkich włosów. Pojedyncze pasmo włosa wydłuża się średnio o 0,3 mm na dzień.
  • Faza przejściowa lub faza inwolucji (katagenowa). Następuje regresja w cyklu życia włosa, czyli zanik. Dochodzi do obkurczenia mieszka włosowego i przesunięcia się go w kierunku skóry głowy. Trwa to od około 2 do 3 lat. Zazwyczaj faza ta obejmuje 3% włosów znajdujących się na skórze głowy.
  • Faza wypadania lub faza spoczynku (telogenowa). W tym etapie dochodzi do wypadania włosa. Jednak jest to tzw. faza przejściowa, po której następuje wzrost nowego włosa w miejscu, z którego on wypadł.

Cykl życia włosa a ich kondycja

Każde pojedyncze pasmo w swoim cyklu objęte jest fazą uśpienia. Podczas niej ‘’pusta’’ dotychczas cebulka regeneruje się i wypełnia składnikami odżywczymi. Te są zdolne do wytworzenia nowego włosa. Niestety czasem bywa tak, że ta odnowa cebulki trwa długo, ponieważ jest opóźniona różnorodnymi czynnikami – genami, hormonami, stresem. Wpływa to na zatrzymanie pojawienia się nowego włosa, przy jednoczesnej utracie kolejnych. Może to wpłynąć na pojawienie się łysienia plackowatego lub androgenowego, z którymi na szczęście można walczyć. Wybieraj ku temu produkty stymulujące wzrost nowych włosów, które, jeżeli są dobrze dobrane, wpływają na wznowienie przebiegu faz życia włosa.

Więcej informacji na temat włosów znajdziesz na stronie marki Vichy – o fazach wzrostu włosa, jego strukturze i znaczeniu komórek macierzystych w ich budowie. Poznaj włos na wskroś i zadbaj o jego odpowiednią pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *