Co to jest botoks?

Pretty girl with clear fresh skinZmarszczki to problem, z którym zmaga się niejedna kobieta w średnim wieku, jednak warto wiedzieć o tym, iż zaczynają one pojawiać się na twarzy już po osiągnięciu 25 roku życia. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalne kremy przeciwzmarszczkowe, które pomogą nieco spłycić pierwsze zmarszczki, jednak z czasem należy sięgnąć po coś mocniejszego w działaniu. W walce ze zmarszczkami mimicznymi najlepiej sięgnąć po botoks, jednak co należy o nim wiedzieć?

Co to jest botoks?

Botoks zwany również jadem kiełbasianym lub toksyną botulinową to substancja, która wykorzystywana jest w medycynie estetycznej nie tylko do walki ze zmarszczkami, ale również w celu pozbycia się problemów z nadmierną potliwością (pach, dłoni oraz stóp). Botoks wykazuje dosyć silne działanie, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby jego aplikacją zajął się doświadczony lekarz, ponieważ wstrzyknięcie zbyt dużych ilości tej substancji może doprowadzić do nieodwracalnych skutków ubocznych. Jeśli chodzi o efekty wstrzyknięcia botoksu w określone partie skóry, to widoczne są one niemal natychmiast i mogą utrzymać się nawet przez pół roku.

Jakie jest działanie toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa, która zostaje wstrzyknięta w określone partie twarzy lub ciała (pachy, stopy, dłonie) doprowadza do zablokowania bodźców, które przechodzą z nerwów do mięśni twarzy. Warto wiedzieć o tym, iż botoks, który zostanie wstrzyknięty w nieumiejętny sposób oraz w zbyt dużej ilości może doprowadzić do paraliżu twarzy, dlatego też decydując się na taki zabieg, warto wybrać się do renomowanej kliniki. W sytuacji, gdy toksyna zostanie zaaplikowana w odpowiedniej i bezpiecznej dawce, to efekt jest całkowicie naturalny, a jeśli chodzi o zmarszczki, to stają się one niewidoczne. Botoks wstrzykiwany jest w zawsze w określony mięsień, przez co dochodzi do jego rozluźnienia i w efekcie zmniejszenia widoczności zmarszczek.

Na czym polega zabieg wstrzyknięcia botoksu?

Zabieg wstrzyknięcia botoksu nie jest zbyt skomplikowany i zamyka się zwykle w czasie od kilku do kilkunastu minut, ponieważ toksyna zostaje zaaplikowana wyłącznie w kilka newralgicznych miejsc. Podczas zabiegu lekarz korzysta ze specjalnej strzykawki jednorazowego użytku, która wyposażona jest w bardzo cienką igłę. W które jednak miejsca aplikowana jest toksyna botulinowa? W przypadku walki ze zmarszczkami botoks zostaje wstrzyknięty najczęściej w okolice ust, skroni oraz powiek, czyli tam, gdzie najczęściej zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne. Tuż po zabiegu skóra może być obrzęknięta, dlatego też pierwsze efekty widoczne są po około 3 dniach, natomiast na pełny efekt należy poczekać mniej więcej 2 tygodnie. Obrzęk widoczny po zabiegu powinien zniknąć w ciągu kilku godzin, jednak jeśli się tak nie stanie należy czym prędzej wybrać się do lekarza, który przeprowadzał zabieg.

Wskazania do zabiegu

Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej przeznaczony jest głównie dla osób, które chciałyby zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych pojawiających się wraz z wiekiem na twarzy. Z zabiegu wstrzyknięcia botoksu mogą także skorzystać wszystkie te osoby, które mają problem z nadmierną potliwością dłoni, pach lub stóp.

Przeciwwskazania do zabiegu

Z zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej nie mogą skorzystać kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią, a także osoby przyjmujące leki przeciwbólowe i antybiotyki oraz walczące z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Czy są jakieś zalecenia po zabiegu?

W pierwszych dniach po zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej nie należy uprawiać żadnej aktywności fizycznej, wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, a także schylać się i dźwigać ciężkich przedmiotów, gdyż w takim przypadku efekty mogą być zupełnie inne niż zamierzone. Warto również zrezygnować ze spożycia alkoholu zarówno, przed, jak i po zabiegu, unikając tym samym nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *