Chirurgia plastyczna – leczenie haluksów

Paluchy koślawe, czyli haluksy są przede wszystkim konsekwencją noszenia źle dobranego i niewygodnego obuwia na wysokim obcasie, a także praca wykonywana na stojąco i duża nadwaga. Chirurgia plastyczna w zależności od stopnia zaawansowania choroby proponuje zabiegi likwidujące tą męczącą dolegliwość.

Głównym objawem haluksów jest deformacja stawu w stopie i wykrzywienie się dużego palca w kierunku drugiego, leżącego obok. W trakcie chodzenia pojawia się uciążliwy ból i dyskomfort. Mięśnie stopy ulegając osłabieniu i nie stanowią właściwego podparcia w trakcie chodzenia.

W gabinetach chirurgii plastycznej podczas konsultacji wybierana jest przez specjalistę odpowiednia metoda operacyjna lub też leczenie zachowawcze nie wymagające ingerencji skalpela. Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, zależnym przede wszystkim od wielkości deformacji palucha jak i innych uwarunkowań w budowie stopy. Operacja według potrzeb pacjenta może polegać na odbudowie tkanek miękkich więzadeł, ścięgien lub torebki stawowej, a także osteotomii, czyli przecięciu kości a następnie ich połączeniu za pomocą śrub. Po zabiegu stosuje się specjalne obuwie pozwalające na chodzenie w trakcie gojenia się rany.

Chirurgia plastyczna oferuje również zabiegi leczenia sztywnego palucha, który występuje częściej u mężczyzn i w wielu przypadkach jest efektem przebytego urazu. Następstwem jest ograniczenie ruchu i sztywność palca oraz pogrubienie. Sposób zabiegu zależy w tym przypadku os stopnia zniszczenia chrząstki pokrywającej kości śródstopia. Po zabiegu stopa jest umieszczana w pneumatycznym opatrunku przez około 6 tygodni.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *