Chirurgia plastyczna – korekcja nosa

Chirurgia plastyczna proponuje wiele zabiegów zmieniających wygląd zewnętrzny nosa oraz zabiegi poprawiające jego istotne funkcje. Najczęściej wykonywane są korekty zmieniające wielkość i kształt nosa, usuwanie różnych krzywizn i garbów oraz operacje krzywej przegrody nosowej.

Plastyka nosa najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, ale zabiegi wykonywane są także w znieczuleniu miejscowym. Rodzaj znieczulenia zależy od rozmiaru wykonywanego zabiegu chirurgii plastycznej, a także miejsca operowanego. Istotne znaczenie ma czy zabieg jest wykonywany na częściach chrzęstnych czy kostnych nosa i dlatego ostateczną decyzję o znieczuleniu podejmuje lekarz.

Po zabiegu korekcji nosa pacjent na założony sztywny opatrunek unieruchamiający z tworzywa sztucznego, metalu lub gipsu. Opatrunek zostaje zdjęty po upływie 10 dni. Wewnątrz nos zostaje usztywniony specjalnymi tasiemkami, których zadaniem jest uciskać uszkodzone naczynia krwionośne. Tasiemki są usuwane po 7 dniach. Po zabiegu nos jest spuchnięty, pojawiają się krwiaki pod oczami. Krwiaki zmniejszają się i znikają po około 3 tygodniach a nos zyskuje normalny kształt w przeciągu 6 miesięcy. W okresie 3 miesięcy od przeprowadzenia operacji bardzo ważne jest zmniejszenie fizycznej aktywności ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznych urazów.

Jak każdy zabieg, chirurgia plastyczna nosa niesie za sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Mogą wystąpić różne infekcje, ropienie, krwotok a także skrzywienie nosa i powstanie blizn. Osoby cierpiące na nadciśnienie i niedokrwistość nie mogą poddawać się zabiegom korekty nosa. Najważniejsze jest dlatego wybranie właściwego lekarza specjalisty i pozostanie pod jego stałą kontrolą.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *