Aromaterapia i muzykoterapia jako lekarstwo na stres

masaz-tajskiStres dosięga każdego z nas. Zbyt długa i męcząca praca, a także dni pełne obowiązków sprawiają, że opadamy z sił nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Długotrwały stres może mieć bardzo negatywne skutki dla funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego właśnie tak ważne jest jego niwelowanie. Nic nie działa lepiej na zmęczoną psychikę niż aromaterapia oraz muzykoterapia. Czym dokładnie są te zabiegi oraz jaki wpływ mają na nasz organizm, dowiecie się w poniższym artykule.

Aromatyczne odstresowanie duszy i ciała

Aromaterapia związana jest z zapachami, które uwalniane są przez wiele olejków eterycznych, mających różne właściwości. Przynosi ona najlepsze skutki, gdy łączona jest z odpowiednim masażem – dzięki temu oprócz umysłu relaksuje się także ciało.

Salony masażu tajskiego, w tym na przykład Tajskie Spa w Warszawie: oferują Klientom zabiegi z wykorzystaniem aromatycznych olejków eterycznych; wśród nich znajduje się pięknie pachnący olejek lawendowy, palisandrowy, różany czy z drzewa sandałowego.

Efekty, jakie można osiągnąć dzięki masażowi połączonemu z aromaterapią, to nie tylko ogólne rozluźnienie ciała i umysłu, ale także usprawnienie przemiany materii, ujędrnienie skóry oraz usunięcie toksyn z organizmu.

Aromaterapia wykorzystywana podczas masażu jest coraz bardziej popularna. O jej pozytywnym działaniu na organizm przekonało się już wiele osób, które żyją w ciągłym biegu oraz wykonują stresogenne zawody. Dzięki wmasowywaniu w ciało aromatycznego olejku eterycznego można pozbyć się wielu dolegliwości oraz po prostu dogłębnie się odprężyć.

Muzykoterapia jako lekarstwo na stres

Często nieodzownym elementem aromaterapii jest muzykoterapia, która także ma na celu odprężenie oraz zrelaksowanie zmęczonej duszy i ciała.

Muzykoterapia – jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do muzyki. Wielu badaczy w swoich pracach zaznacza, że muzyka i odpowiednie dźwięki w różny sposób wpływają na człowieka oraz na jego nastrój. Historia muzykoterapii sięga już czasów plemiennych, kiedy to szaman podczas wielu rytuałów, zazwyczaj leczniczych, nucił odpowiednie melodie lub śpiewał konkretne utwory, które miały przyśpieszyć proces leczenia. W dzisiejszych czasach wpływ muzyki i dźwięków na stan zdrowia psychicznego i fizycznego jest potwierdzony naukowo, dlatego coraz więcej osób praktykuje tę metodę.

W przypadku masażu muzykoterapia jest dodatkowym elementem mającym na celu rozluźnienie osoby masowanej. Masaż jest wykonywany w cichym pomieszczeniu, stworzonym w odpowiedniej atmosferze, tak aby czuć się w nim dobrze, a muzyka oraz konkretne dźwięki są dobrane w taki sposób, aby nasilić atmosferę spokoju oraz rozluźnienia.

Już jedna sesja masażu, trwająca zazwyczaj około dwóch godzin, może zredukować stres, uśmierzyć różnego rodzaju ból fizyczny oraz zrelaksować całe ciało. W zależności od potrzeb danej osoby tego typu zabieg może przybrać charakter jedynie relaksacyjny, mający na celu ogólne odprężenie, ale także leczniczy – gdy masażysta skupia uwagę na określonych, dotkniętych bólem, partiach ciała.

Aromaterapia oraz muzykoterapia coraz częściej zaliczane są do standardowych usług polecanych przez salony odnowy biologicznej czy profesjonalne salony masażu. Lata rozwoju tej dziedziny medycyny – związanej z masażem oraz technikami relaksacyjnymi – pokazały, że te dwie techniki w połączeniu z odpowiednim masażem świetnie wpływają na stan całego organizmu oraz na dobre samopoczucie.

Stwierdzono także, że zabiegi te pozytywnie wpływają na system odpornościowy organizmu, często działają przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, gwarantują głęboką relaksację, a stan ten utrzymuje się przez zaskakująco długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *