Aparaty ortodontyczne – rodzaje i ich charakterystyka

Istnieje kilka sposobów na wyleczenie wad zgryzu. Oczywiście wszystkie dotyczą założenia aparatu ortodontycznego, który dopasowuje się do potrzeb pacjenta. Wiele osób praktycznie w każdym wieku decyduje się na skorygowanie wad zgryzu. Nikogo nie dziwi widok trzydziesto, czterdziestolatków z aparatami ortodontycznymi.

Aparaty ruchome

Pierwszym rodzajem aparatów ortodontycznych są modele ruchome, najczęściej stosowane u dzieci. Taką konstrukcję zakłada się wyłącznie na określony czas w ciągu dnia. Osoby, którym zależy na przyspieszeniu leczenia nakładają go również w nocy. Aparat ruchomy może być wykorzystany w leczeniu skrzywień uzębienia u dzieci, które jeszcze nie weszły w  okres dojrzewania. Wówczas kości szczęki są jeszcze na tyle miękkie, że nie potrzeba stałego nacisku, by zmienić położenie zębów. Zastosowanie aparatu stałego w późniejszym wieku nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Aparaty stałe

Aparaty stałe są najskuteczniejszą metodą prostowania skrzywień zgryzu. W zależności od materiału, z którego została wykonana konstrukcja cena łuku jest inna. Najtańszą wersją jest aparat metalowy. Koszt zamontowania dwóch łuków to około 3-4 tys. zł. Specjaliści oferują również modele estetyczne, które nie przykuwają uwagi w tak dużym stopniu jak metalowe zamki. W wielu placówkach, pacjent może wybrać kolor zamków. Decydując się na aparat stały, osoby objęte leczeniem muszą regularnie stawiać się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz podkręca aparat i sprawdza postępy w leczeniu. Niwelowanie krzywizn szczęki trwa kilkanaście miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania wady. Chcąc założyć aparat stały najlepiej wybrać placówkę, która posiada wysokiej jakości sprzęty jak np.: ortolingwa.pl. Specjaliści oferujący tam swoje usługi mają ogromną wiedzę i bogate doświadczenie. Poza tym, stosują najnowsze rozwiązania z zakresu stomatologii i ortodoncji.

Aparat lingwalny

Innowacyjną metodą prostowania zębów jest aparat językowy – lingwalny. Zamki w tej konstrukcji montowane są od wewnętrznej strony zębów, dzięki temu aparat w ogóle nie jest widoczny. Najczęściej decydują się na niego osoby, którym zależy na dyskretnym leczeniu wad zgryzu. Metoda lingwala daje szybki i oczekiwane efekty. Dodatkowo, można skorzystać z leczenia Incognito, gdzie zamki przygotowywane są specjalnie dla pacjenta, dzięki odlewom albo trójwymiarowym wizualizacjom. Alternatywą są systemy, w których osoba wybiera konstrukcję dostępną w gabinecie. Jej założenie odbywa się już na pierwszej wizycie. Trzeba wiedzieć, że koszt instalacji aparatu językowego jest stosunkowo wysoki. Cena leczenia sięga nawet 18 tys. zł. Nie mniej jednak, wiele osób decyduje się na niewidoczny aparat lingwalny, przez co czuje się pewnie i komfortowo.

Aparaty ortodontyczne są szansą na piękny i zdrowy uśmiech, który wszedł niejako do kanonu współczesnej urody. Pacjenci najczęściej decydują się na korygowanie wad zgryzu ze względów estetycznych, ale leczenie ortodontyczne przynosi również korzyści zdrowotne. Dzięki zniwelowaniu wad uzębienia można uniknąć bólów zębów i ich przedwczesnego wypadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *