Aparat ortodontyczny – jak dbać o higienę jamy ustnej?

orthodontist-287285_1280Statystyki pokazują, że coraz więcej osób ma aparat na zęby. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie decydują się na taki krok nie tylko ze względów estetycznych.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dobry aparat ortodontyczny eliminuje także rozmaite problemy związane z próchnica. Wszystko dlatego, że zęby są proste po leczeniu, dzięki czemu szczoteczka może dotrzeć do każdego zakamarka. To oznacza rzadsze wizyty w takim miejscu jak gabinet stomatologiczny. Jak jednak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym?

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że takiej kwestii nie powinno się pod żadnym pozorem bagatelizować. Wszystko dlatego, że aparat na zęby trzeba zazwyczaj nosić około 24 miesiące. Czasami jest to nawet dłuższy okres. Dzieje się tak w skrajnych przypadkach, kiedy początkowy stan uzębienia wymaga sporej ilości nakładów pracy związanej z tym konkretnym tematem. Trzeba również uwzględnić to, że po zakończonym leczeniu należy nierzadko nosi się aparat retencyjny, który podtrzymuje jego skutki i powoduje, że wady zgryzu nie powracają. Bardzo istotne jest zatem, aby stosować odpowiednią higienę jamy ustnej. W innym wypadku można liczyć się z wieloma problemami. Na pewno kluczowe jest to, aby zęby myć po każdym posiłku. Trzeba używać zwykłej szczoteczki. Po żadnym pozorem nie wolno stosować elementów elektrycznych.

Nie można zapominać o tym, żeby używać także mniejszej szczoteczki, która bez problemu wchodzi pod zamki. Jak należy myć zęby? Bardzo dokładnie i spokojnie. Należy unikać gwałtownych ruchów. W innym wypadku zamki mogą bowiem spaść. Jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ opóźnia to leczenie. Poza tym zaleca się stosowanie specjalnego płynu do jamy ustnej. Ludzie, którzy mają aparat na zęby nie mogą o tym zapominać. Dzięki niemu utrzymuje się świeży oddech. Poza tym płyn do płukania eliminuje próchnicę oraz wzmacnia szkliwo itp. Nie brakuje ludzi, którzy stosują także irygator. Są to specjalne elementy, które służą do czyszczenia miejsc, gdzie zwykłej szczoteczce trudno jest się dostać. Jeśli będziecie stosować się do tych wskazówek, to gabinet stomatologiczny będzie przez Was naprawdę rzadko odwiedzany w czasie leczenia i po jego zakończeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *